Drobečková navigace

Úvod > Obec > Turistika

Turistika

Obec Křižovatka leží v krásné krajině s bohatou faunou a flórou a obtékají ji dva lužní potoky. K obci Křižovatka patří malá obec Nová Ves. Leží na jedné z cest k přírodní rezervaci SOOS, která je známá pozoruhodnostmi, jenž nemají nikde u nás obdobu, a to nejen rostlinnou vegetací, ale i pozůstatky pradávné sopečné činnosti tzv. mofety. To jsou nálevkovité prohlubně, které svým vzhledem připomínají miniaturní sopečné krátery.

Po jedné z turistických tras, kterých je v okolí obce hned několik, se dostaneme i k malé obci Kateřina. Turistické trasy i naučné stezky vedou také podél Kateřinského potoka, jinak zvaného Sázek.

Další trasy pak návštěvníky dovedou k mnoha významným památkám a do dalších obcí a městeček v okolí. Město Skalná bylo kdysi soudním městem pro obec Křižovatku a zachovalý hrad stojí za povšimnutí. Dalším místem v okolí, které stojí za povšimnutí, je městečko Plesná se svými historickými památkami, zvláště pak kostely. Pro turisty je velkým lákadlem obec Velký Luh, která ještě nedávno byla rovněž spravována obcí Křižovatka (do roku 1992). Ve Velkém Luhu se nacházejí kaolínová jezírka s nádherně modrou vodou lákající v době prázdnin ke koupání.

Po silnici č. 213 se dostaneme k další památce, a to zřícenině hradu ve Starém Rybníce, stojící na břehu rybníka. Kdo chce hledat v okolí obce Křižovatka lidovou architekturu, může navštívit obec Nový Drahov.